Wiadomości:

01.04.2014 13:37:19

Wystawa w Panoramie Racławickiej - Tadeusz Kościuszko w medalierstwie

Tadeusz Kościuszko w medalierstwie - medale z kolekcji Krzysztofa Lachowicza, wystawa 4 kwietnia-31 sierpnia

Ponad 150 medali i plakiet upamiętniających Tadeusza Kościuszkę można będzie oglądać na wystawie czasowej w Panoramie Racławickiej. Prezentowane obiekty wykonane zostały w okresie od 1. połowy XIX w. po czasy współczesne, wszystkie są własnością Krzysztofa Lachowicza, właściciela największego w Polsce zbioru kościuszkianów.

To pierwsza monotematyczna ekspozycja przygotowana z eksponatów pochodzących z prywatnej, interdyscyplinarnej kolekcji „Ikonografia kościuszkowska”. Wcześniej część wchodzących w jej skład medali i oznak była prezentowana na prawie 40-stu mniejszych wystawach. Najstarszym i najcenniejszym eksponatem jest medal z 1818 r. wybity z okazji 1. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. 

Pierwsze, bardziej popularne, medale o tematyce kościuszkowskiej pojawiły się po śmierci generała. Upamiętniały rocznicę śmierci i insurekcji w 1794 r. - wyjaśnia Krzysztof Lachowicz, kolekcjoner. W czasie powstań listopadowego i styczniowego wizerunki naczelnika umieszczano na medalikach, biżuterii patriotycznej (zawieszki, wisiorki, dewizki do zegarków kieszonkowych). W XX w. powstawały medale z okazji nadania jego imienia różnym instytucjom i organizacjom”. Wystawa ma upamiętniać trzy ważne rocznice oraz postać Tadeusza Kościuszki wyjaśnia Romuald Nowak, kierownik Panoramy Racławickiej:W 2014 r. przypada 220. rocznica Insurekcji Kościuszkowskiej, 120. rocznica udostępnienia Panoramy Racławickiej we Lwowie oraz 70. rocznica jej ewakuacji z lwowskiej rotundy. Pokazywane na wystawie medale upamiętniają Tadeusza Kościuszkę, który odegrał w historii Polski wyjątkową rolę - utrwalił się w świadomości narodu jako pierwszy przywódca, który poderwał Polaków do czynu zbrojnego, wskazując, że walka jest jedyną drogą do odzyskania niepodległości”.

Wystawa prezentowana będzie w holu Panoramy Racławickiej, można ją oglądać bezpłatnie.


Liczba komentarzy:21.03.2014 14:01:54

Wystawa w Muzeum Narodowym - Jan Lebenstein

Jan Lebenstein - Obrazy i gwasze z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, 2 kwietnia - 10 sierpnia 2014

Retrospektywna wystawa jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych prezentująca jego twórczość od debiutu po okres dojrzały. Pokazane zostaną najbardziej znane cykle: „Pejzaże” (1954-1955), „Figury we wnętrzu” (1956), „Figury kreślone” (1958), „Figury osiowe” (1961-1962), „Potworne zwierzęta” (1964-1965), kompozycje inspirowane mitologią grecką i rzymską (1967-1975), obrazem Böcklina „Wyspa Umarłych” (1975) oraz poetyką fin de siècle’u. Widzowie będą mogli również zobaczyć ilustracje do „Folwarku zwierzęcego” Orwella, „Księgi Hioba” i „Apokalipsy św. Jana”.

Jan Lebenstein urodził się w 1930 r. w Brześciu Litewskim nad Bugiem, zmarł w 1999 r. w Krakowie. Ukończył warszawską ASP pod kierunkiem Artura Nachta - Samborskiego. Zadebiutował w 1955 r. na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale. Pokazał tam pejzaże z Rembertowa pod Warszawą, w których krytycy doszukiwali się inspiracji twórczością Utrilla. Rok później w Teatrze Osobnym na Tarczyńskiej (mającym swoją siedzibę w mieszkaniu Mirona Białoszewskiego) została otwarta pierwsza indywidualna wystawa Lebensteina. Pod koniec lat 50-tych rozpoczął cykl „Figur kreślonych”, usiłując wpisać postać ludzką w prostokątną płaszczyznę kartki papieru milimetrowego, który przyjaciele wykradali z biur specjalnie dla niego. Natomiast cykl "Figury osiowe" stał się uzewnętrznieniem jego ego, jego rozumienia istoty życia, trwania, śmierci, erotyzmu. Za ten cykl otrzymał Grand Prix na 1. Międzynarodowym Biennale Malarstwa Młodych w Paryżu w 1959 r. W 1960 r. zamieszkał na stałe w stolicy Francji, gdzie rok później odbyła się jego wielka monograficzna wystawa w Museé d' Art Moderne de la Ville de Paris. Decyzja o pozostaniu we Francji, bliskie związki ze światem paryskiej „Kultury” i pisarzami objętymi zakazem publikacji w Polsce, spowodowały, że polskie muzea i galerie nie podejmowały prób wystawienia jego prac, a sam artysta unikał oficjalnych kontaktów z instytucjami PRL-u. Lata 60. okazały się najważniejszym okresem twórczości Lebensteina. Wtedy powstały jego cykle: "Szkicownik intymny" (1960-65), "Potworne zwierzęta" (1960-65), "Kręgowce” (1966). W 1974 r. wykonał groteskowo-makabryczne ilustracje do powieści „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella, wydanej w Polsce dopiero w 1985 r.

Wierny sobie, reprezentujący zupełnie odrębny styl w malarstwie, w krótkim czasie zdobył międzynarodową sławę – wyjaśnia Magdalena Szafkowska, kuratorka wystawy. Renomę przyniosły mu obrazy monochromatyczne, zatopione w ciemnych brązach, mitotwórcze. Bardziej kolorowe były jego wizje malowane gwaszem. Jego fantasmagorie były generowane dwiema apokalipsami. Tą przeżytą w 1939 roku i tą według św. Jana. Malując je, stał się w sposób niezamierzony epigonem Dürera i Boscha”.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu posiada najbogatszą w kraju kolekcję dzieł Jana Lebensteina, która liczy 126 dzieł. Wśród obrazów olejnych, rysunków, gwaszy, grafik są te najlepsze, m. in. pokazane na Biennale Młodych w Paryżu. Prace artysty zostały pozyskane do zbiorów przez wieloletniego dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu Mariusza Hermansdorfera, który w latach 70. był głównym, jeśli nie jedynym, ambasadorem sztuki Lebensteina w Polsce. Dzieła artysty przywoził z Francji do Polski, ukrywając je w bagażu podręcznym. To właśnie we Wrocławiu w 1977 r. odbyła się pierwsza w Polsce duża wystawa tego artysty. 

Liczba komentarzy:28.10.2013 19:01:43

Świat dźwięku i muzyki w Humanitarium

PLAY THE MUSIC” – OD FIZYKI DO MUZYKI

Zapraszamy do Humanitarium na zupełnie nową ekspozycję poświęconą jednemu z pięciu zmysłów człowieka – zmysłowi słuchu. Wystawa „Play the music – od fizyki do muzyki” to kolejna propozycja przygotowana przez Humanitarium, której celem jest przybliżanie zasad funkcjonowania ludzkiego ciała. Tym razem skupimy się na tajnikach fenomenu słuchu – pokażemy, jak zbudowane jest ucho i jak dzięki jego niezwykłym właściwościom każdy z nas może się zanurzyć w świecie dźwięku i muzyki. Niech gra muzyka!

Wystawa czynna jest od 19.10.2013 do 31.07.2014.

Muzyka łączy pokolenia

Wystawa „Play the music” przyjechała do Wrocławia z Wielkiej Brytanii, o której nie bez powodu mówi się, że jest ojczyzną muzyki rozrywkowej. Nowa ekspozycja Humanitarium to nie tylko świetny przewodnik po największych przebojach II połowy XX wieku, ale także doskonała okazja by dowiedzieć się i zrozumieć, w jaki sposób powstają dźwięki, które tworzą znane nam wszystkim melodie. Dzięki interaktywnemu charakterowi eksponatów, każdy gość będzie mógł samodzielnie wykreować dźwięki, a także sprawdzić się w roli didżeja czy wykonawcy. Co ważne, wystawa „Play the music” przeznaczona jest dla wszystkich grup wiekowych, począwszy od przedszkolaków, dopiero wkraczających w fascynujący świat dźwięków – dla nich przygotowaliśmy gigantyczne interaktywne pianino – po młodzież szkolną oraz gości dorosłych, dla których będzie ona nie tylko świetną okazją do poszerzenia wiedzy na temat natury dźwięku oraz reguł tworzenia muzyki, ale także podróżą w czasie do melodii i piosenek młodości.

Usłyszeć ucho

Na co dzień nie zawsze pamiętamy, jak niezwykłym narządem jest ludzkie ucho. Na nowej wystawie Humanitarium „Play the music” przygotowaliśmy specjalny eksponat – ogromny interaktywny model ucha, pozwalający prześledzić od początku do końca fascynujące zjawisko słuchu, począwszy od fali dźwiękowej, docierającej do małżowiny usznej, aż po impuls elektryczny w mózgu. Wyczerpujący opis, towarzyszący makiecie ucha, znakomicie tłumaczy, jak złożonym procesem jest słyszenie dźwięków i jak wiele czynników ma wpływ na to, czy nasz słuch funkcjonuje prawidłowo.

Wiwisekcja dźwięku

Studio nagraniowe to miejsce, w którym nie tylko rejestrujemy dźwięki – możemy także do woli z nimi eksperymentować. Nowa wystawa Humanitarium umożliwia skorzystanie z prawdziwego stołu mikserskiego.
Dla naszych gości przygotowaliśmy czterośladową konsoletę, pozwalającą poczuć się jak prawdziwy reżyser dźwięku. Ale to nie wszystko. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu eksponatowi każdy odwiedzający będzie mógł zobaczyć i odczuć na własnej skórze, czym tak naprawdę jest częstotliwość dźwięku i w jaki sposób z dwóch nałożonych na siebie dźwięków powstaje trzeci, zupełnie nowy.

Z wizytą w studiu – Abbey Road Tour

Wszystkich gości, którzy odwiedzą nową wystawę Humanitarium, zaprosimy na wirtualną wizytę w najsłynniejszym chyba studiu nagraniowym świata – Abbey Road Studios. To tu nagrywali swoje niezapomniane płyty tak wybitni artyści, jak The Beatles, Pink Floyd, Queen, Sting czy U2. Warto pamiętać, że studia te służyły także takim wykonawcom z nurtu muzyki poważnej, jak Maurizio Pollini, Anne-Sophie Mutter czy Luciano Pavarotti. W trakcie naszej wirtualnej wędrówki zajrzymy w najbardziej niedostępne zakamarki Abbey Road – na własne oczy będziemy mogli zobaczyć, gdzie powstała muzyka, którą od najmłodszych lat poznają kolejne pokolenia słuchaczy na całym świecie.

W świecie nagrań

Dziś już nie potrafimy sobie wyobrazić świata, w którym nie moglibyśmy rejestrować dźwięku. Na nowej wystawie Humanitarium „Play the music” będziemy mogli zobaczyć, jak zmieniały się nośniki, na których dokonywano nagrań. Goście, którzy odwiedzą nasz park rozrywki edukacyjnej, będą mogli spróbować własnych sił i nagrać swój głos na woskowych cylindrach oraz taśmie magnetycznej. Towarzyszące eksponatom specjalne animacje i tablice informacyjne w przystępny sposób tłumaczą, jakie procesy fizyczne wykorzystywane są w celu rejestracji dźwięku przy pomocy mikrofonu, a następnie jego odtwarzania z wykorzystaniem głośników. To fascynująca lekcja fizyki, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Śpiewać (i grać) każdy może

Nowa wystawa w Humanitarium to także okazja, by spróbować swoich sił w tworzeniu muzyki. Każdy gość będzie mógł wcielić się w rolę wokalisty, zagrać stopami na gigantycznym interaktywnym pianinie, a także przez chwilę być didżejem i zmiksować znane nam wszystkim utwory. Odwiedzający będą mogli również sprawdzić swój słuch muzyczny oraz poczucie rytmu. Nie lada atrakcją jest wyjątkowa „niewidzialna” harfa
– podobną wykorzystywał na swoich koncertach sam Jean Michael Jarre.

Wystawa – i dużo więcej

Wystawę „Play the music” będzie można zwiedzać w Humanitarium od 19 października 2013 r. do końca lipca 2014 r. Ale to nie wszystko. Dla naszych gości przygotujemy wiele dodatkowych atrakcji w postaci wystaw tematycznych i specjalnych warsztatów. Szczegółowe informacje o wydarzeniach towarzyszących ekspozycji „Play the music” dostępne będą naszej stronie internetowej. Wierzymy, że taka otwarta, dynamiczna formuła umożliwi pełne i wszechstronne zapoznanie się z fascynującym światem dźwięku i muzyki.

Więcej na www.humanitarium.pl

Liczba komentarzy:Centrum Informacji Turystycznej we Wrocławiu

"The Meeting Point"
czynny od 9.00 do 19.00
Rynek 14, 50-101 Wrocław
tel. + 48 ( 71 ) 3443 111 ; fax + 48 71 344 29 62
e-mail: info@itwroclaw.pl

...................................................................

"Dolnośląska Informacja Turystyczna"
10.00 – 18.00
Sukiennice 12, 50-107 Wrocław
tel. + 48 ( 71 ) 342 01 85 ; fax + 48 71 342 28 98
e-mail: dit@orfin.pl

...................................................................

Producent polskich pamiątek.
"The Meeting Point"
czynny od 9.00 do 21.00 Rynek 14, 50-101 Wrocław tel. + 48 71 3443 111 ; fax + 48 71 344 29 62 e-mail: info@itwroclaw.pl
POLSKIE FRYKASY